SEO (pozycjonowanie stron www)

SEO (pozycjonowanie stron www)

Czym jest pozycjonowanie?

Słowo to oznacza ogół działań on-site (bezpośrednio na stronie) oraz off-site (poza serwisem internetowym). Pozycjonowanie ma charakter kompleksowy i długotrwały. Roboty Google potrzebują bowiem czasu, żeby nabrać zaufania do danej witryny. Jest on jeszcze dłuższy, gdy dana strona istnieje od niedawna i/lub firma nie ma ugruntowanej renomy. Google musi bowiem mieć pewność, że wyświetlenie w wynikach wyszukiwania danej strony przyniesie użytkownikom wymierną korzyść. Jeśli internauci byliby niezadowoleni ze stron, które pojawiają się u góry wyników wyszukiwania, to mogliby wybrać inną wyszukiwarkę. W praktyce (przynajmniej w Polsce) jest to mało prawdopodobne. Z Google korzysta bowiem około 98% Polaków.

Jakie są różnice między SEO i pozycjonowaniem?

Tak de facto nie ma żadnej różnicy. Skrót SEO pochodzi bowiem z języka angielskiego i oznacza Search Engine Optimization. Można by to przetłumaczyć jako „optymalizację [pod kątem] wyszukiwarek internetowych”. Takie jest właśnie główne zadanie pozycjonowania. Chodzi bowiem o to, żeby daną stronę jak najbardziej zoptymalizować w kontekście atrakcyjności serwisu dla botów Google (oraz użytkowników oczywiście). Głównym celem jest, by pozycjonowana strona wyświetlała się możliwie jak najwyżej (czyli najlepiej na pierwszej pozycji w Google) na jak największą ilość fraz kluczowych powiązanych z daną branżą.

Czym różni się SEO on-site od off-site?

Do działań onsite zalicza się m.in. prace nad treściami na stronie, optymalizację meta tagów oraz nagłówków pod kątem fraz kluczowych, wdrożenie odpowiedniego linkowania wewnętrznego, przyspieszenie prędkości strony, edycję plików: robots.txt, sitemap.xml, .htaccess czy właściwe ustawienie linków kanonicznych (tzw. Technical SEO). Prace z zakresu offsite polegają zaś głównie na pozyskiwaniu backlinków do Twojej strony. Brzmi to wszystko jak czarna magia? Nie martw się, nie musisz się na tym znać. Zostaw te kwestie w rękach fachowców, czyli Golden Lynx!