usuwanie wiursów

Usuwanie wirusów
na WordPressie

Wirusy komputerowe to nie tylko zmora użytkowników komputerów, ale także właścicieli stron internetowych. Pojawienie się wirusa na stronie wcale nie stanowi rzadkości. Jest to problem, który dotyka równie często serwisy małych firm, jak i te należące do dużych korporacji. Wirusy pojawiają się też na różnego rodzaju stronach – prostych wizytówkach, bardziej rozbudowanych serwisach oraz sklepach online. Kłopoty tego typu mogą więc dotknąć w zasadzie każdego posiadacza stony www. Warto się przed nimi zabezpieczyć. Jeśli już będzie jednak za późno, należy jak najszybciej usunąć wirusa ze strony. Jak to zrobić? Najlepiej zlecić to fachowcom takim jak my!

Czym są wirusy komputerowe?

Wirus komputerowy to szkodliwy program (aplikacja) lub fragment kodu, który pojawia się na komputerze (lub serwerze w wypadku stron www). Istotne jest to, że użytkownicy nie wiedzą z początku, że wirus został zainstalowany. Dowiadują się tego najczęściej po pewnym czasie, gdy zauważą symptomy takiego działania. Czasem może to być kilka minut, a niekiedy nawet i wiele dni, podczas których wirus komputerowy znajduje się na komputerze (serwerze). Te szkodliwe programy cechuje też to, że w łatwy sposób się rozprzestrzeniają i atakują kolejne „ofiary”. Jest to cecha typowa dla tradycyjnych wirusów, które infekują ludzi czy zwierzęta. Stąd właśnie wzięła się nazwa tych komputerowych zagrożeń.

W jaki sposób strona może zostać zawirusowana?

Najczęściej dochodzi do tego w wyniku ataku hakerskiego. Wówczas haker wykrada lub zgaduje dane logowania. Ta druga sytuacja może się zdarzyć, jeżeli hasło jest bardzo łatwe. Co to oznacza? Może być bardzo krótkie (kilka znaków), przewidywalne (np. data urodzenia właściciela strony) lub używane w innych serwisach. Ten ostatni przypadek jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jeśli jeden z takich serwisów będzie miał „wyciek danych”, to hakerzy będą mogli za pomocą tych ujawnionych dostępów zalogować się na różne strony. Inną ewentualną sytuacją może być przekazanie danych dostępowych osobie, która ma wobec naszej strony niecne zamiary.

Jakie mogą być skutki obecności wirusa na stronie?

Do najczęstszych skutków należą wszelkie błędy działania strony. Czasem nie ładuje się ona zupełnie lub działa bardzo wolno. Niekiedy pojawiają się problemy z konkretnymi elementami strony lub wybranymi podstronami. Często pojawiają się też dziwne przekierowania, zazwyczaj na podejrzane witryny (np. kasyna internetowe, strony porno itp.). Takie przekierowania szczególnie uderzają w wizerunek takiej firmy, która zaczyna być kojarzona z podejrzanymi branżami. Skutki obecności wirusa nie muszą być jednak takie oczywiste. Czasem przestaje funkcjonować jedynie jedna lub kilka podstron lub pojawiają się dziwne linki, które łatwo przeoczyć.

Jak usunąć wirusa ze strony internetowej?

Oczywiście można spróbować działać na własną rękę. Jeżeli ktoś dość dobrze radzi sobie z kwestiami technicznymi, to może uda mu się usunąć takiego wirusa. Nie każdy ma jednak smykałkę do komputerów. Innym z kolei po prostu szkoda na to czasu. Zawsze istnieje jedna skuteczna metoda – usunięcie wirusa można zlecić specjaliście. Jedną z usług, które świadczymy, jest właśnie usuwanie wirusów ze stron internetowych. Naszą specjalizacją jest WordPress, dlatego podejmujemy się zadań właśnie na tym CMS-ie. WordPress jest zresztą najpopularniejszym systemem zarządzania treścią. Stworzono na nim prawie połowę stron, jakie funkcjonują w Internecie. Jednocześnie ta popularność przekłada się też na duże zainteresowanie hakerów. Szukają oni dziur w zabezpieczeniach motywów, wtyczek, a nawet samych wersji WordPressa.